Captain Daniel D. Arensmeyer

Commanding Officer - Professor of Naval Science

CAPT Dan Arensmeyer hails from Choteau, MT and graduated with honors from the U.S. Naval Academy in May 1989 with a degree in Aerospace Engineering. Following initial nuclear power training in Orlando, FL and Idaho Falls, ID, he attended the Submarine Officer Basic Course in Groton, CT and reported to his first ship, the USS ALASKA (SSBN 732)(BLUE) in May 1991. While onboard USS ALASKA, he served at the SONAR/ TORPEDO officer, MAIN PROPULSION ASSISTANT, DAMAGE CONTROL ASSISTANT, and COMMUNICATIONS OFFICER and completed six strategic deterrent patrols.

In 1994, he transferred to the Naval Submarine Training Center in Pearl Harbor Hawaii for instructor duty and as the Submarine Tactics Department Director.

From January to June 1997, he completed the Submarine Officer Advanced Course in Groton, CT and reported to the USS CHEYENNE (SSN 773) as the Engineer Officer. While onboard CHEYENNE, he completed Post-Shakedown Availability in Newport News, VA, a change of homeport to Pearl Harbor, HI and one deployment to the Western Pacific and Indian Ocean.

Following his department head tour, CAPT Arensmeyer reported to the Pacific Fleet Nuclear Propulsion Examining Board where he served as a Junior Board Member until 2002. From 2002 until 2004, CAPT Arensmeyer served as the Executive Officer aboard USS TOLEDO (SSN 769) in Groton, CT. While onboard TOLEDO, he completed two Mediterranean Sea deployments, one of which was a short-notice deployment in support of Tomahawk Land Attack Cruise Missile strikes associated with Operation Iraqi Freedom.

From 2004 until 2006 he served on the staff of U.S. Strategic Command in Omaha, NE as the Division Director for Space and Missile Defense Policy and for Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance Policy.

Following completion of Prospective Commanding Officer training, he assumed Command of the USS HENRY M. JACKSON (SSBN 730)(GOLD) in April 2007. During his Command tour, HENRY M. JACKSON completed a major modernization period, returned to strategic service following re-fueling overhaul, and conducted four strategic deterrent patrols.

From April 2010 until June 2012, CAPT Arensmeyer served at Task Force 69 in Naples, Italy as the Deputy Commander and Director of Submarine Special Operations for U.S. European Command and U.S. Africa Command.

He assumed duties as the Commanding Officer, Navy Reserve Officer Training Corps and Professor of Naval Science at Rensselaer Polytechnic Institute in Troy, NY in July 2012.

CAPT Arensmeyer is authorized to wear the Legion of Merit, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal (three awards) and various other personal and unit awards.

Major Joseph White

Executive Officer - Marine Officer Instructor - Associate Professor of Naval Science

Major Joseph White enlisted in the Marine Corps in 1997 as an Infantry Rifleman.  His enlisted assignments included: strategic weapons security aboard Naval Submarine Base Bangor, Washington and Infantry Squad Leader, Third Battalion, First Marines aboard Camp Pendleton, California.  During this time period, he participated in a Western Pacific deployment aboard the USS TARAWA as a part of the 13th Marine Expeditionary Unit Special Operations Capable.  In 2000, Sergeant White was selected for the Marine Enlisted Education Commissioning Program (MECEP) and reported to NROTC San Diego for assignment as a MECEP Student. 

He graduated from San Diego State University with a Bachelor of Arts degree in Social Sciences and received his commission in 2003. Following the Basic School, Second Lieutenant White completed follow-on training as a Logistics Officer and reported to First Battalion, Third Marines, Marine Corps Base, Kaneohe Bay, Hawaii.

From April 2005 to June 2008 2ndLt White served as a Logistics Officer in First Battalion, Third Marines.  During this assignment, he deployed in support of Operation Enduring Freedom, Kunar Province, Afghanistan and Operation IRAQI FREEDOM, Haditha, Iraq.

From July 2008 to July 2011, he served as an Officer Selection Officer, Officer Selection Team Fairfax, Virginia.  Following this assignment, Captain White was selected to attend Expeditionary Warfare School in Quantico, Virginia, which he graduated in May 2012.

From June 2012 to June 2014 Captain White served as the Assistant Logistics Officer and Lead Exercise Planner, 31st Marine Expeditionary Unit, Command Element, Marine Corps Base Camp Butler, Okinawa, Japan.  During this tour he participated in numerous deployments to include multiple exercises throughout the Pacific and Operation DAMAYAN, Republic of the Philippines in response to Super-Typhoon Haiyan.

From June 2014 to May 2015, Major White served as the Logistics Operations Officer, Third Marine Expeditionary Brigade, Marine Corps Base Camp Butler, Okinawa, Japan. 

Major White currently serves as the Executive officer, Marine Officer Instructor and Associate Professor of Naval Science at Naval Reserve Officer Training Corps, Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, New York.

Major White’s personal decorations include Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal (three awards) and Navy and Marine Corps Achievement Medal (four awards).   He was awarded a Master’s degree in Public Administration from Norwich University in 2010.